Mit keres a denevérpad az irodában?

Miért? Mit keres ott a kávéfőző? A mikrohullámú sütő? A rádió? Vagy ha már itt tartunk: a vízadagoló? Ezek egyike sem szükséges a munkához. A munkahelyre dolgozni járunk. Benne van a nevében is. Minek bonyolítani?

Hát igen. Spártában tuti nem volt kávéfőző az irodában. De a világ változik. A spártai életvitelre egyre kisebb az igény, már a koraszülötteket sem tesszük ki a Tajgetoszra. És titokban egyre több munkáltató figyel fel egy különös jelenségre: ha a dolgozók jobban érzik magukat, jobb munkát végeznek. 

Persze érdemes tisztázni valamit. Egy régi felnőttképzési bölcsesség szerint nem létező kompetenciákat nem lehet fejleszteni. Ugyanígy, az eleve halott munkakedvet a kényeztetés sem fogja újraéleszteni. Az igazi HR-es kihívás néha nem a szakértelem, hanem a dolgozni akarás megtalálása.

De tegyük fel, hogy megtaláltuk. Mihez kezdünk vele? Hogyan tartsuk meg minél tovább? Összetett kérdés, nem most fogjuk teljes mértékben megválaszolni. Csupán két pontot emelnénk ki. Az egyik a magasabb fizetés mítosza. A több pénz persze jobb. De egyre több munkavállaló ismeri fel, hogy a fizetéséért lényegében az életével fizet. Mert az élete legnagyobb részét a munkahelyén tölti. És egyre inkább nem mindegy, mennyit és mivel fizet.

Itt jön a képbe a másik pont. A törődés. A jó emberek meghálálják a törődést. Mert a törődés figyelem. És mit akar minden ember? Figyelmet. A legtöbb dolgozói elégedetlenség valódi oka nem az, amit a dolgozók állítanak. A valódi ok a mellőzöttség érzése. Az, hogy nem kapnak figyelmet.

A törődés egyik legjobb módja pedig az, ha törődünk munkatársaink egészségével. Mert ezzel tényleg mindenki jól jár. A dolgozó, a családja, a munkahely, az állam. Az egészség a legjobb és sajnos a legalulértékeltebb befektetés. Vajon hány gazdag beteg adná oda minden vagyonát, ha újra egészséges lehetne?

Hát ezért van nálunk az irodában denevérpad. Leánykori nevén: inverziós asztal. Azon túl, hogy vicces használni, egy sereg jótékony hatása van. Csökkenti a hát- és derékfájást, javítja a tartást, enyhíti a stresszt – irodában ezek kit nem érintenek? Persze nem csodaszer és nem ajánlott mindenkinek. Ha kedve támadt egy kis munkahelyi lógáshoz, előtte kérdezze meg kezelőorvosát! A gyógyszerészét viszont hagyja békén! Nem az ő asztala.