Bár a szakemberek és az illetékesek bizonyára minden tőlük telhetőt megtesznek, az infláció egyelőre úgy garázdálkodik, mint rossz gyerek a játszótéri homokozóban. Hogy a szülei mikor utasítják majd rendre, fenekelik el vagy viszik haza, erősen kérdéses. Egy biztos: ilyen helyzetben és környezetben még inkább felértékelődik a helyes válasz arra a kérdésre, hogy “Mi a jó befektetés?”.

Ez alapvetően a pénzügyii- és befektetési guruk birodalma. Mi pedig nem tartozunk egyik táborba sem. Így nem is nagyon lenne alapunk arra, hogy a kérdésben véleményt formáljunk. A pimaszságnak, hogy mégis megtesszük, az áll a hátterében, hogy van valami, amire az emberek jellemzően nem gondolnak, amikor befektetésről van szó.
Mi a befektetés célja? Az, hogy védjen bennünket. Akinek vannak jó befektetései, az kevésbé van kiszolgáltatva a körülményeknek. Mondjuk az illető elveszíti az állását, de mivel a befektetéseiből kényelmesen meg tud élni, ez a tény különösebben nem veszélyezteti.
A befektetés tehát lényegében a körülményeink optimalizálására tett erőfeszítés. Olyan, mint a viharálló tető. És ez tényleg fontos. Mindenkit, aki csak teheti, arra biztatunk, tegyen félre és keressen befektetési lehetőségeket.
De! Ez csak az élet tárgyi oldala. Arra összpontosít, hogy ne kelljen rossz körülményekkel szembenéznem. De mi van, ha képes vagyok szembenézni a rossz körülményekkel és képes vagyok kezelni, megoldani azokat? Ez ugyanúgy védelmet nyújtana. A tanulás éppen ezt a célt szolgálja: arra készít fel, hogy megbirkózzak azokkal a körülményekkel, amelyekkel az életben szembesülök.
A képesség biztonság. A nagyobb képesség nagyobb biztonság. Amit az ember képes megoldani, attól nem kell tartania. Valójában a képességeink fejlesztése a legjobb befektetés.
A körülményeink optimalizálása észszerű törekvés – de vegyük észre, hogy minél optimálisabbak a körülményeink, annál inkább ki vagyunk nekik szolgáltatva. Egy modern, nagyvárosi ember valószínűleg egy napot sem húzna ki az őserdőben. Persze ez nem is cél. Csak arra szerettünk volna utalni vele, hogy fontos egyensúlyt tartani a kedvező körülmények teremtése és a kedvezőtlen körülmények kezelésének képessége között.
Az ideális az, ha mindkettővel foglalkozunk – de elsőbbséget adunk a képességfejlesztésnek. És nemcsak azért, mert a képesség nagyobb biztonságot ad. Azért is, mert egy új, releváns képesség elsajátítása mind a mentális állapotunkra, mind az egészségünkre jótékony hatással van. Úgyhogy a képességfejlesztéssel három dolgot nyerünk: nagyobb biztonság, jobb lelkiállapot, nagyobb egészség: Hát van ennél jobb befektetés?