A második legfontosabb dolog, amit egy szülő adhat a gyermekének

De mielőtt még lelepleznénk az ezüstérmest, tegyük vita tárgyává a győztest! Ami szerintünk a biztonságérzet. És gyorsan húzzuk alá: a biztonság érzete, nem a biztonság ténye.

Hogy miért nem a szeretetet tettük az első helyre? Azért, mert biztonságérzet valójában nem létezhet a szeretet érzésének hiányában. Legalábbis a szülő-gyerek kapcsolatban. A szeretet érzése ellenben létezhet a biztonság érzete nélkül is. Egy olyan szülő esetében, akiből süt ugyan a szeretet, de kiszámíthatatlan és megbízhatatlan.

A biztonságérzet tehát fontos. Önmagában viszont olyan, mint egy ház alapja: nélkülözhetetlen ugyan, de lakni még nem lehet benne. Arra való, hogy építsünk rá. Itt furakszik be a képbe a szerintünk második legfontosabb dolog, amit egy szülő adhat. A sikeres szokások kialakításának képessége.

A második legfontosabb dolog, amit egy szülő adhat a gyermekének

Álmai mindenkinek vannak. A megvalósításukhoz viszont (a közhiedelemmel ellentétben) nem emberfeletti kitartásra van szükség, hanem pozitív szokásokra. A legtöbb siker a konstruktív tevékenységek következetes ismétléséből fakad. Következetes megtakarítás, következetes testmozgás és étkezés, következetes tanulás és gyakorlás. Következetes kapcsolatépítés, következetes törődés a hozzánk közel állókkal.

Mi kell ahhoz, hogy egy gyerek képessé váljon a jó szokások kialakítására? Több minden. De a legfontosabb talán az, hogy megtanítsuk neki: az élet lényege nem a cél, hanem a folyamat. Amit persze azért tartunk fenn, mert abban bízunk, hogy elvezet a célig. De a célok tényleges elérése csak nagyon kis részét teszi ki az életnek. Ezért fontos, hogy minimum értékeljük, jobb esetben szeressük magát a folyamatot is. Mert tudjuk, hogy az, amit teszünk, helyes.

A tudat, hogy helyesen cselekszünk, nagyobb hatással van az életminőségünkre, mint bármi más. A sikeres szokás pedig egyszerűen egy helyes cselekedet következetes ismétlése. Ez elégedettséget, tartást, önbecsülést és a nagyobb elfogadás érzését adja. Napról-napra, hétről-hétre, évről-évre. Ezt érdemes megtanítani a gyerekeinknek. És hogy tényleg a biztonságérzet a legfontosabb és ez a második? Mindenki döntse el saját maga!